top of page
IMG_3108_edited_edited_edited.jpg
2d58bb84-ad0b-4313-a016-2266aca7ed0f_edi
دکتر نصرت الله ساریخانی

 زندگی و خانواده
دکتر نصرت الله ساریخانی از فرخنده و اصغر ساریخانی متولد شد. پدرش یک تاجر و کارآفرین آینده نگر بود. او از هشت خواهر و برادر کوچکترین فرزند بود. او خلاق بود و از کودکی ذهن مهندسی داشت.

در سال 1965 ، ساریخانی با فرح کیوانجاه ازدواج کرد. آنها با هم سه دختر به نامهای آناهیتا ، پانته آ و ماندانا و چهار نوه به نامهای پارمیس ، بهداد ، آوا ایران و لوسیان نصرت کای دارند. آناهیتا در ایالات متحده  اقامت دارد  به عنوان یک پرستار جراحی کار می کند. پانته آ مترجم ، و مادر دو فرزند است. ماندانا در دانمارک اقامت دارد و استادیار دانشگاه فنی دانمارک در بخش مهندسی عمران  است.  دکترساریخانی علاوه بر خانواده نزدیکش ، با تمام خواهر و برادرها و خواهرزاده ها و خواهرزاده های رابطه ای نزدیک داشت. او به زبان های آلمانی ، انگلیسی و فارسی تسلط داشت و نه تنها در کارهای آکادمیک بلکه در تمام جنبه های زندگی شخصی خود دقیق و دقیق بود.

پیشینه و زندگی حرفه ای

وی پس از اتمام دبیرستان ، با عضویت در سازمان جنگل ها و مرتع ها علاقه خود را به طبیعت دنبال کرد. اولین سمت سازمانی وی رئیس اداره بهره برداری و جنگلداری در جنگلداری خراسان بود. وی پس از آن با پروفسور هانس گلوزر که از وی برای ادامه علوم جنگل حمایت کرد ، همکاری نزدیک داشت. ساریخانی در طول زندگی علمی و علمی خود به مدیریت و بهره برداری صحیح و حفاظت از منابع طبیعی و جنگل ها در شمال ایران کمک زیادی کرده و تعداد زیادی دانش آموز را آموزش داده است. در سال 1959 برای ادامه تحصیلات آکادمیک خود در رشته های علوم جنگل در دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ آلمان توسط دولت وقت ایران وسپس سازمان FAO  تأمین مالی شد. وی یکی از اولین اساتیدی بود که موسسه جنگل و مرتع و سپس دانشکده منابع طبیعی را در دانشگاه تهران ، ایران تأسیس کرد و تا زمان بازنشستگی مسئولیت کلیه دوره های مهندسی جنگل را در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران بر عهده داشت. علاوه بر این ، وی به عنوان اولین رئیس جنگل آموزش و تحقیقات ، دانشگاه تهران در خیرود ، نوشهر ، ایران ، خدمات و دستاوردهای برجسته ای را در طراحی و اجرای پروژه های جنگلداری و تأسیس آن به دست آورد.  وی معتقد بود که چنین نهادی برای آموزش نسل های آینده برای استفاده پایدار و حفظ این منبع طبیعی در سطح ملی و ارتباط جهانی ضروری است. عملیات تدریس و تدریس وی در جنگل همیشه مورد استقبال دانشجویانش قرار می گرفت و از این لحاظ در کار و تخصص خود از اساتید بی نظیر بودند. کتاب وی ، استفاده از جنگل ، بسیار مورد استفاده و بازنشر قرار گرفته و برنده جایزه بهترین کتاب دانشگاهی سال 1992 در زمینه علوم کشاورزی و منابع طبیعی شده است. وی همچنین با همکاری دکتر باریس مجنونیان ، در زمینه موضوعات مربوط به پروژه جنگلداری و جاده های جنگلی ، دو نشریه مجله را آغاز کرد.

برگرفته از نشریهٔ ساعی ، بهار ۱۴۰۰ و با همکاری آقای دکتر باریس مجنونیان

bottom of page